-
Dani Frane Petrića
-
15. Dani Frane Petrića
Hrvatsko filozofsko društvo lani je po petnaesti put organiziralo u Cresu Dane Frane Petrića.Pročitaj više -
16. Dani Frane Petrića
Glavna tema ovogodišnjih, 16. Dana Frane Petrića, koji će se u Cresu održati od 24. do 29. rujna, je “Čovjek i kultura”.Pročitaj više - ARHIVA VIJESTI
-
-
-
Započeli 24. Dani Frane Petrića
21.09.2015.U organizaciji Hrvatskog filozofskog društva, uz suradnju Grada Cresa, od 21. do 26. rujna 2015. u Cresu (hotel Kimen) održat će se dvadeset i četvrta po redu međunarodna znanstveno-kulturna manifestacija Dani Frane Petrića. Pokrovitelji manifestacije su predsjednica Republike Hrvatske, Kolinda Grabar-Kitarović, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te Primorsko-goranska županija.
U protekle dvadeset i četiri godine Dani Frane Petrića izrasli su u jednu od najznačajnijih znanstvenih konferencija u ovom dijelu Europe, s jedne strane njegujući filozofski i interdisciplinarni dijalog o aktualnim problemima čovječanstva, a s druge strane potičući istraživanja djela velikog renesansnog filozofa, Cresanina Frane Petrića i drugih hrvatskih filozofa u europskom kontekstu.
24. Dani Frane Petrića obuhvaćaju:
• međunarodni interdisciplinarni simpozij o glavnoj temi Zdravlje i kultura,
• međunarodni simpozij o stalnoj temi S Petrićem u žarištu: Hrvatski filozofi u europskom kontekstu,
• projekt popularizacije znanosti 3. Znanstveni inkubator: Trening za znanstvena istraživanja,
• popratna događanja (javna predavanja, radionice, druženje sa znanstvenicima, predstavljanje recentnih izdanja, itd.).Na 24. Danima Frane Petrića sudjelovat će oko stotinu znanstvenika, studenata i srednjoškolskih učenika iz 11 zemalja (Češka, Hrvatska, Kanada, Kosovo, Mađarska, Njemačka, Rumunjska, Sjedinjene Američke Države, Slovenija, Srbija, Velika Britanija).
Svečano otvaranje 24. Dana Frane Petrića održano je jutros u hotelu Kimen. Tijekom otvaranja skupu su se obratili: potpredsjednica Hrvatskog filozofskog društva prof. dr. sc. Aleksandra Golubović, zatim predsjednica Programskog odbora simpozija Zdravlje i kultura, prof. dr. sc. Nada Gosić, predstavnica Primorsko-goranske županije zamjenica župana Marina Medarić, te predstavnici donatora skupa kao što su Turistička zajednica Grada Cresa (direktorica Sanja Živanović) i tvrtka Cresanka (direktorica hotela Mirjana Parat). Skupu se obratila i zamjenica gradonačelnika Cresa Jadranka Blatt koja je ujedno otvorila 24. Dane Frane Petrića.
Međunarodni interdisciplinarni simpozij Zdravlje i kultura održavat će se od 21. do 23. rujna (od ponedjeljka do srijede) u hotelu Kimen. Kroz izlaganja i diskusije tematizirat će se uloga zdravlja u formiranju kulture, jer zdravlje je tema za koju postoji interes kroz cijelu ljudsku povijest, a kao društveni i kulturni problem prepoznato je posebno otkako je počelo usmjeravati tokove društvenih i političkih događanja. Kultura u naslovu ovog simpozija znači područje dijaloga, susreta, suočavanja argumenata, problematiziranja, aktualiziranja, suradnje i postizanja kompromisa među različitim znanstvenim, stručnim, etičkim, društvenim i političkim perspektivama koje pridonose razumijevanju odnosa zdravlja i kulture.
Na simpoziju će izlaganja održati šezdesetak znanstvenika različitih profila, od filozofije, sociologije, teologije, povijesnih znanosti i mediologije do psihologije, medicine i tehničkih znanosti. Rad simpozija odvijat će se u dvije paralelne sekcije (na hrvatskom i engleskom jeziku), a bit će održana i tri plenarna izlaganja. U ponedjeljak, 21. rujna, odmah nakon svečanog otvaranja, plenarno predavanje, pod naslovom »Diskutabilno pitanje zdravlja«, održat će prof. dr. sc. Predrag Finci, bosanskohercegovački filozof koji već više od dvadeset godina živi i radi u Londonu. U srijedu, 23. rujna, na samome kraju simpozija, plenarna predavanja održat će prof. dr. sc. Damir Smiljanić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Novom Sadu (»Filozofija kao terapeutika: Tumačenje jedne medicinske metafore«) i prof. dr. sc. Michael George s Odsjeka za religijske studije Sveučilišta Svetog Tome u kanadskom Frederictonu (»U potrazi za zdravljem – kulturno-historijska potraga«).
Tijekom održavanja simpozija Zdravlje i kultura bit će upriličeno i tradicionalno predstavljanje recentnih filozofskih izdanja, pri čemu će biti predstavljena dva zbornika i dvije monografske studije. Predstavljanje će biti u ponedjeljak, 21. rujna 2015., u Velikoj dvorani hotela Kimen, s početkom u 21 sat.
Međunarodni simpozij S Petrićem u žarištu: Hrvatski filozofi u europskome kontekstu održavat će se od 23. do 26. rujna (od srijede do subote) u hotelu Kimen. Na simpoziju će izlaganja održati petnaestak znanstvenika različitih profila (filozofi, teolozi, povjesničari), koji se bave istraživanjem i njegovanjem hrvatske filozofske i kulturne baštine, uključujući neiscrpno djelo Frane Petrića. Doprinosi Frane Petrića i drugih hrvatskih filozofa i znanstvenika brojni su i slojeviti, a mnogi su ugrađeni i u najznačajnije dosege našega doba, te se stoga ovaj simpozij posvećuje valoriziranju njihova djela unutar europskog konteksta.
Izlaganja i rasprave na simpoziju strukturirani su u pet sesija: »Četiri pristupa renesansi«, »Filozofska nastava i versifikacija tijekom 18. stoljeća«, »Protestantska sastavnica hrvatske renesansne filozofije«, »Srednjovjekovna filozofija i znanost« te »Filozofske tradicije u Hrvatskoj nakon 1847.«. Uvodno predavanje, u četvrtak, 24. rujna, održat će protestantski teolog dr. sc. Luka Ilić, koji trenutno živi i radi u njemačkom Ravensburgu.
U sklopu simpozija upriličit će se »Digitalna radionica o hrvatskim filozofima« (srijeda, 23. rujna, u 21 sat) i predstavljanje dviju knjiga o Matiji Vlačiću Iliriku autora Luke Ilića (četvrtak, 24. rujna, u 21 sat).
Projekt popularizacije znanosti 3. Znanstveni inkubator: Trening za znanstvena istraživanja održavat će se od 24. do 26. rujna 2015. (od četvrtka do subote) u Osnovnoj školi Frane Petrića i hotelu Kimen. Projekt Znanstveni inkubator – čiji su idejni začetnici i provoditelji Hrvatsko filozofsko društvo, Hrvatsko bioetičko društvo i Udruga Mala filozofija – želi učenicima srednjih škola približiti način rada na znanstvenim istraživanjima i upoznati ih s osnovnim elementima takvoga istraživanja, metodama rada i načelima znanstvene čestitosti. Projektom se naglašava interdisciplinarni i pluriperspektivni pristup problemima, osvještava važnost njihova kritičkoga promišljanja te promiču inovativni načini rješavanja znanstvenih izazova.
Središnja tema ovogodišnjeg, trećeg po redu, Znanstvenog inkubatora je »Zdravlje, znanost i kultura«. U programu sudjeluje dvadesetak učenika iz pet hrvatskih srednjih škola (iz Cresa, Obrovca, Šibenika, Varaždina i Zagreba). Oni će, u petak, 25. rujna, prezentirati svoja istraživanja na kojima su, uz pomoć mentora, radili tijekom 2014. i 2015. godine. Uz to, imat će priliku sudjelovati u radu simpozija S Petrićem u žarištu, koji se održava u isto vrijeme, kao i u drugim elementima programa.
Tri javna predavanja održat će se u Osnovnoj školi Frane Petrića u četvrtak, 24. rujna i u petak, 25. rujna 2015. Ona su namijenjena ne samo učenicima koji sudjeluju u Znanstvenom inkubatoru nego i građanima Cresa, s namjerom da se širu javnost zainteresirati za uvide i dostignuća znanosti i znanstvenih istraživanja. Prof. dr. sc. Juraj Sepčić govorit će o temi »Zdravlje i bolest – kulturološki aspekti«, Lidija Gajski, dr. med., nastupit će se predavanjem »Moderna medicina – previše, nepotrebno, štetno«, a prof. dr. sc. Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu, održat će predavanje pod naslovom »Znanost i sveučilište«.
U svrhu popularizacije znanosti organizirane su i tri znanstvene radionice namijenjene širem krugu ljudi: od učenika četvrtog i petog razreda osnovne škole (dr. sc. Bruno Ćurko, radionica »Što znanstvenici rade?«, Osnovna škola Frane Petrića, petak, 25. rujna, u 11 sati), preko srednjoškolskih učenika (Krešimir Babel, prof., radionica »Istraživati poput znanstvenika«, hotel Kimen, subota, 26. rujna, u 9 sati), do građana Cresa (dr. sc. Barbara Stamenković, radionica »O zdravlju i bolesti: Kako razmišljamo, što osjećamo i kako se ponašamo?«, Osnovna škola Frane Petrića, četvrtak, 24. rujna, u 19 sati).
Naposljetku, ove ćemo se godine pridružiti mnogim europskim gradovima u obilježavanju »Europske noći istraživača« (25. rujna 2015.). Pet znanstvenika družit će se s prisutnima u Znanstvenoj šetnji po Sretnome Gradu te odgovarati na pitanja iz pet znanstvenih prodručja: »Medicina«, »Hrvatski znanstvenici«, »Znanost i sveučilište«, »Znanost i rock'n'roll« te »Bioetika i ekoetika«. Cilj »Europske noći istraživača« je na pristupačan i zabavan način podizati svijest šire javnosti o važnosti znanstvenih istraživanja za društvo kako bi se srušile predrasude koje često postoje prema znanstvenoistraživačkoj zajednici te povećala zainteresiranost mladih za profesionalnu karijeru u znanosti.
Program 24. Dana Frane Petrića možete naći na stranicama Hrvatskog filozofskog društva: http://www.hrfd.hr/24-dani-frane-petrica/
-
-
Meteo Cres
-
Linkovi