-
Dani Frane Petrića
-
Započeli 24. Dani Frane Petrića
21.09.2015.U organizaciji Hrvatskog filozofskog društva, uz suradnju Grada Cresa, od 21. do 26. rujna 2015. u Cresu (hotel Kimen) održat će se dvadeset i četvrta po redu međunarodna znanstveno-kulturna manifestacija Dani Frane Petrića. Pokrovitelji manifestacije su predsjednica Republike Hrvatske, Kolinda Grabar-Kitarović, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te Primorsko-goranska županija.Pročitaj više -
16. Dani Frane Petrića
Glavna tema ovogodišnjih, 16. Dana Frane Petrića, koji će se u Cresu održati od 24. do 29. rujna, je “Čovjek i kultura”.Pročitaj više - ARHIVA VIJESTI
-
-
-
15. Dani Frane Petrića
Hrvatsko filozofsko društvo lani je po petnaesti put organiziralo u Cresu Dane Frane Petrića.
Glavna tema skupa, koji se u hotelu "Kimen" održao od 25. do 30. rujna, je "Filozofija, znanost i religija: kompleksnost odnosa i granice dijaloga". O njoj je raspravljalo osamdesetak znanstvenika - filozofa, teologa, ali i stručnjaka drugih profila - iz desetak europskih država, te SAD-a i Kanade.
U drugom dijelu Dana Frane Petrića filozofi su raspravljali o raznim pitanjima u sklopu stalne teme simpozija "Petrić i renesansne filozofske tradicije".
Na svečanom otvorenju govorili su predsjednik Hrvatskog filozofskog društva Mislav Kukoč, krčki biskup mons. Valter Župan, creski gradonačelnik Gaetano Negovetić, predstavnik glavnog sponzora - Dioki grupe - direktor DINA Petrokemije Emil Mandekić, te prodekani katoličkih bogoslovnih fakulteta u Zagrebu i Splitu Josip Oslić i Ivan Tadić.
Osim predavanja i rasprava tijekom Dana Frane Petrića održano je i više kulturnih događanja, prvenstveno predstavljanja raznih knjiga, a za sudionike simpozija organizirani su razgledi grada i otoka.
Frane Petrić
Franjo Petrić (Petris, Petričević, Petrišević) (Cres, 25. travnja 1529. - Rim, 6. veljače 1597.), hrvatski filozof, polihistor, grecist i latinist.
Učenjak europskog ugleda, jedan od najizvornijih i najslobodoumnijih mislilaca svojega doba. Antiaristotelovac, zastupnik posebnoga platonizma, bio je profesor filozofije u Ferrari i Rimu. Objavljivao je pod latiniziranim imenom Franciscus Patricius, a pisao je na latinskom i talijanskom jeziku. Petrić se bavio i astronomijom, meteorologijom, arheologijom i politikom. Putovao je cijelom Europom i stekao veliku slavu svojim djelima.
Njegova brojna djela upućuju na širinu njegovih interesa i bavljenje mnogim područjima i disciplinama znanja: od trgovine, medicine, filozofije do izdavaštva. Od 1575. predaje platonsku filozofiju na sveučilištu Ferrari i tada nastaju djela o poetici, novoj geometriji i postaje član uglednih akademija. Kapitalno mu je djelo "Nova opća filozofija", u kojem je dao zaokružen sustav filozofije, a koje je naišlo na osudu crkvenih krugova i zabranu širenja zbog suprotstavljanja vjeri i unošenja elemenata nekršćanske religije. U filozofijskoj znanosti srednjeg vijeka ima počasno mjesto kao najpoznatiji neoplatonist, sljedbenik Platonove filozofske misli, a protivnik Aristotelove filozofije. Smatra se pretečom i učiteljem znamenitog Giordana Bruna.
Književna djela
- Sretan grad
- 10 dijaloga o povijesti
- 10 dijaloga o retorici
- Nova sveopća filozofija
-
-
Meteo Cres
-
Linkovi