-
Korisne informacije
-
Lubeničke večeri
-
Lubeničke večeri 2024.
19.07.2024.Program Lubeničkih glazbenih večeri 2024.Pročitaj više -
Lubeničke večeri 2015.
17.06.2015.Program Lubeničkih glazbenih večeri 2015.Pročitaj više -
Lubeničke večeri 2014.
01.07.2014.Program Lubeničkih glazbenih večeri 2014.Pročitaj više -
Lubeničke večeri 2013.
01.01.2013.Program Lubeničkih glazbenih večeri 2013.Pročitaj više -
Lubeničke večeri 2012.
01.01.2012.Program Lubeničkih glazbenih večeri 2012.Pročitaj više -
Lubeničke večeri 2011.
01.01.2011.Program Lubeničkih glazbenih večeri 2011.Pročitaj više -
Lubeničke večeri 2010.
01.01.2010.Program Lubeničkih glazbenih večeri 2010.Pročitaj više -
Lubeničke večeri 2009.
01.01.2009.Program Lubeničkih glazbenih večeri 2009.Pročitaj više - ARHIVA VIJESTI
-
-
-
Lubeničke večeri 2008.
01.01.2008.11.07. 2008.
Svečano otvorenje na trgu
(u slučaju lošeg vremena u crkvi)
ANSAMBL "RUSKA DUGA" - Rusija
MARIA GUSEVA, domra
NATALIA DIACHENKO, ruske gusli
DMITRY NAUMOV, balalajka
ILYA MATVEJEV, gitara
Program:P. Sarasate: Petenera op-35
Lorenciti: Allegro iz Suite D-dur
P. Sarasate: Introdukcija i capris-hota
Daken: Kukavica (duo balalajka i gitara)
P.Nečeporenko, obr. ruske narodne pjesme: Tren za trenom (duo balalajka i gitara)
N.Rimski – Korsakov: Koncertna fantazija na ruske teme
V. Monti: Czardasz
V. Maljarov: Grčka fantazija
* * *
V. Andrejeva, obr. ruska narodna pjesme: Mjesec sja
V. Maljarov: Priča o ruskoj zemlji
M. Kjuss: Amurski valovi
A.Ljadov: Muzička kutija (domra, balalajka, ruske gusli)
V. Kuljov: 2 stavka iz suite za trio ruskih narodnih insturmenata
- Večernji provod
- I opet dan
A. Šalov, obr. ruske narodne pjesme: Jesenski list
V. Andrejev – B. Goradovskaja: Ples uličnih svirača
V. Maljarov: Fantazija na temu romanse B. Jurjeva «U mjesečevom sjaju»
A.Cigankov: Twostep
V. Ditelj – A.Cigankov: Kolporter
dodaci:
M. Glinka: Ševa
A. Cigankov: varijacije na temu ciganskih melodija
Biografije:Anambl «RUSKA DUGA» je osnovan 2003. godine, a članovi su glazbenici koji su završili vodeće visoke glazbene škole Rusije.
Nagrade:
- Laureat najvišeg stupnja 2. otvorenog međunarodnog natjecanja «Gorodovskaja» - natjecanje izvođača na nacionalnim mnogožičanim instrumetnima (Moskva 2004.).
- 1. nagrada drugog međunarodnog natjecanja - festivala suvremene umjetnosti i obrazovanja (Moskva 2007)
- Laureat glazbenog festivala Mlada Rusija
- Nagrađen priznanjem patrijarha Alexeia II.
Ansambl je nastupao u značajnim dvoranama kao što su : dvorana ruskog Parlamenta, dvorana hrama katedrale Krista Spasitelja, glazbena akademija «Gnesine», Moskovsko državno sveučilište «Lomonosov», dvorana ruskog fonda kulture, dvorana moskovskog društva «Rahmanjinov», dvorana državnog muzeja glazbene kulture «Glinka», državni ruski dom narodne umjetnosti, državni povijesni muzej idr.Ansambl aktivno koncertira, sudjeluje na festivalima i koncertnim programima u Rusiji i inozemstvu. Nastupao na 2. festivalu ruske kulture u Kanadi, Toronto 2004., na 9. međunarodnom festivalu komorne glazbe «Koršunkov» u Aleksandrovu 2004., na 3. međunarodnom festivalu «Sasviježđe majstora» - Moskva 2006., na međunarodnom natjecanju - festivalu «Dijalog kultura Rusija – Mađarska», Budimpešta 2007.
Koncertni repertoar sastoji se od djela starih majstora, ruskih i zapadnih skladatelja, obrada pjesama i plesova naroda svijeta. Posvećuju posebnu pažnju djelima suvremenih skladatelja koji pišu za narodne instrumente. Ansambl je pripremio nekoliko programa u kojima osim osnovnog sastava izvođača nastupaju u dueti i u triu.
MARIA GUSEVA, domra, voditelj ansambla.Završila srednju školu u klasi prof. Cigankova (Narodni umjetnik Ruske federacije) i glazbenu akademiju «Gnesin» gdje je i magistrirala u klasi prof. N.I. Lips.
Laureat državnih i međunraodnih natjecanja. Nastupala u programima orkestra «Žice Rusije»
(Jaroslavlj), državnog akademskog orkestra «Ruski uzorci», državnog ansambla ruske muzike i plesa «Sadko» - Moskva, guvernatorskog orkestra grada Čerepovca, moskovskog komornog orkestra «Gnesine», Tokio balalajka ansambl i dr.
Član Nacionalnog akademskog orkestra narodnih instrumenata Rusije «Osipov». Prof. državnog muzičkog koledža «Gnesine». Nastupala u mnogim gradovima Rusije a također u Grčkoj, Španjolskoj, Koreji i Japanu. Sudionica festivala ruske umjetnosti u Cannesu, Francuska - 2006.
NATALIA DIACHENKO, ruski gusliLaureat državnih i međ. natjecanja, završila srednju školu «Oktobarska revolucija», Moskva (današnji koledž «Schnitke»). Završila Kazanski državni konzervatorij (Tatarstan) u klasi prof. Žuk (zasluženi umjetnik Rusije). Kao solist nastupala sa državnim akademskim orkestrom narodnih instrumenata rusije «Osipov», akademskim orkestrom ruskih narodnih instrumenata «Andrejev», orkestrom ruskih narodnih instrumenata Uljianovske državne filharmonije i državnim orkestrom ruskih narodnih instrumenata republike Tatarstan.
Nastupala u Rusiji i inozemstvu. Predaje gusli u više glazbenih škola u Moskvi.
DMITRY NAUMOV, balalajkaLauereat međunarodnih natjecanja, diplomirao na akademiji «Gnesine» gdje je i magistrirao u klasi doc. Jelčika. Solist ansambla ruske pjesme «Moskovija» i ansambla «Bojaruška». Koncertnu djelatnost kombinira s pedagoškim radom u srednjoj glazbenoj školi «Prokofjev» u Moskvi.
ILYA MATVEJEV, gitaraStudent moskovskog državnog instituta glazbe «Schnitke», klasa zasluženog umjetnika Ruske federacije Komoljatova. Laureat međunarodnih natjecanja. Nastupao s ansamblom u Moskvi, Kursku, Jaroslavlju, Uljanovsku. Predaje gitaru u glazbenoj školi u gradu Elektrostalju (Moskovska oblast).
18.07. 2008.LIDIJA HORVAT- DUNJKO,
sopran – Hrvatska,
DARKO DOMITROVIĆ, glasovir
Program:J.S.Bach: Suite u D-duru
Air
T. Cecchini: Hor mai
Sospirava Maria
F. Durante: Vergin tutt' amor
J. S. Bach: Pfingskantate
Mein gläubiges Herze
G. F. Händel
O had I Jubal's Lyre
W. A. Mozart: Exultate, Jubilate KV 165
Allegro
Andante
Allegro (Alleluja)
D. B. Pescetti: Moderato
C. Franck: Panis Angelicus
V. Vuletin: Ave Maria
G. Bizet: Agnus Dei
Biografije:
Sopranistica Lidija Horvat Dunjko dobitnica je mnogih državnih i međunarodnih nagrada i priznanja među kojima je i najviše hrvatsko državno priznanje za zasluge u kulturi - Orden reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića.
Do sada je uspješno kreirala više od 30 velikih opernih uloga u zemlji i inozemstvu (Kraljica noći, kći pukovnije, Rozina, Gilda, Blonda.), a nastupa i u izvedbama opereta i musicala.
Posebno je omiljena na koncertnoj pozornici. Svojim je recitalima osvojila publiku Pariza (Théâtre des Champs Élysées), Beča (Musikverein, Konzerthaus), Toronta (Rayerson Theatre, Massey Hall), Berlina, Münchena, Bruxellesa, Dublina, Salzburga, Torina, Venecije, Züricha, Ženeve, Zagreba, Ljubljane, Buenos Airesa (Teatro Cólon, Teatro Cervantes), Madrida, Santiaga de Chile, Lisabona (Teatro Tivoli), Montevidea, Moskve (dvorana "Čajkovski"), Johannesburga, Pretorie.
Surađuje s najvećim pjevačkim imenima današnjice, s najeminentnijim dirigentima i orkestrima.
Bogato moduliran glas, velika muzikalnost, iznimne glasovne mogućnosti te odlična muzička naobrazba omogućavaju joj ogroman stilski raspon, od rane renesansne glazbe pa do avangarde 20. stoljeća. Članica je nekoliko baroknih ansambala. Mnogi hrvatski i inozemni skladatelji posvetili su joj svoja djela. Do sada je snimila 15 CD ploča. Uz izuzetno bogatu umjetničku aktivnost uspješno se bavi i pedagoškim radom kao docent na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Darko DOMITROVIĆ (Zagreb, 1964) umjetnički suradnik na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, studirao je klavir na konzervatoriju P.I. Čajkovski u Moskvi (prof. H. Mirvis) te na Hochschule für Musik und darstellende Kunst u Beču gdje je diplomirao (1989) u klasi prof. H. Kanna. Na državnim natjecanjima osvojio je 4 prve nagrade, a bio je i laureat međunarodnog pijanističkog natjecanja Citta di Senigallia (Italija, 1978). Vjesnikovu nagradu za najbolju klavirsku pratnju osvojio je 1989. na Tribini mladih glazbenika Darko Lukić. Nastupao je u dvadesetak zemalja širom svijeta – od Hawaia do Japana. Snimao je za programe hrvatskih, austrijskih, japanskih i španjolskih radijskih i televizijskih postaja. Koncertira i snima kao pratitelj pjevača i violinista. Sklada djela za glasovir i solo-pjesme. Član je Hrvatskog društva skladatelja.
25.07.ZÉPHYRIN REY-BELLET,
violončelo – Švicarska
NATALIJA MARIČEVA, glasovir – Rusija
Program:
M .de Falla: Suite Espagnole
Ritual fire dance
G.Fauré: Elégie
A.Dvoràk: Rondo
P.Tschaikowsky: Valse sentimentale
C.St.Saens: Le Cygne
P.de Sarasate: Zapateado
M.Bruch: Kol Nidrei
D.Popper: Rhapsodie Hongroise
Biografija:Zéphyrin REY-BELLET, violončelo –
Švicarska - Rođen u Ženevi, Švicarska. Sa 4 godine započinje s učenjem sviranja violončela. Od 5. godina svira Šubertove etide za djecu, a od 13. godine već izvodi samostalne recitale. U 15. godini primljen je u poznatu školu violončela Franciois Guye na Superior Conservatory u Ženevi i primio 1. nagradu na međunarodnom natjecanju za mlade talente u Italiji.
Također osvaja prve nagrade i priznanja na državnim švicarskim natjecanjima za mlade glazbenike.
2006. godine dobiva nagradu Albert – Lullin u Ženevi
2007. godine dobiva stipendiju Fondacije Friedl Wald
2007. godine pobjednik međunarodnog natjecanja Rovere d’Oro u Italiji
Pohađao je majstorske tečajeve kod Antonio Menesese, Philippe Muller, Jeroen Reuling, Troels Svane a stručni savjetnici su mu bili i Michal Kanka (čelist Quatuor Prazaka) i Dario Howor.
nastupao je u Švicarskoj, Italiji, Njemačkoj, Francuskoj i Belgiji. Pozvan je da svira na The Schubertiades u organizaciji Švicarskog radia, Espace 2.
Svira na violončelu Pierre Fourniera.
01.08.
HENRYK BLAŽEJ, flauta - Poljska TERESA KABAN, glasovir - Poljska
Program:
E. Granados (1867-1916): Andaluza, Villanesca, Allegretto
I.Albeniz (1860-1909): Granada,Sevilla from I Spanish Suite op 47
A.E. Ginastera (1916-1983): 3 Argentinian op. 2
A. Piazzola (1921-1992): „Adios nonino”
„Milonga del Angel”
G. Enescu (1881-1955): Cantabile and Presto
A. Karastojanoff (1893-1976): Suite
Prispivna
Plietienica
Jardanyi Pall (1889- 1936): Sonatine
Allegro – Andante – Presto
I.F. Dobrzyński (1807-1867): Andante e rondo alla polacca
H. Wieniawski (1835-1880): Kujawiak a moll op 3
Obertas G dur op, 19
S. Moniuszko (1819-1872): „The Spinner girl“
Biografije:
HENRYK BLAZEJ, flauta
Stekao diplomu na glazbenoj akademiji u Krakovu kod prof. W. Chudziaka. Pohađao majstorske tečajeve kod prof. J.P. Rampala. Njegov izvanredan telent prepoznat je već tijekom studija na državnom flautističkom natjecanju. Njegov prvi snimak otvorio je vrata mnogim koncertima u mnogim važnim gradovima Poljske, kao što je Krakov, Katowice, Varšava, Wroclaw. Natupao je po cijelom svijetu u više od 40 zemalja (Velika Britanija, Francuska, Italija, Španjolska, Austrija, Njemačka, Nizozemska, Belgija, Švedska, Danska, Češka, Mađarska, Slovačka, Hrvatska, Slovenija, Bugarska, Rumunjska, Ukrajina, Koreja, Irak, Sad, Kanada) nastupajući u perstižnim teatrima i koncertnim dvoranama u Londonu (Wigmore Hall, Barbican Centre, St. Martin–in–the Fields, St. John Smith sq, Purcell Rooms), Prague (Bertramka), Los Angeles (Bing Theatre), New York (Carnegie Hall and Lincon Centre), Paris (Salle de Gaveaux)... Svojim nastupima primio je izvrsne kritike i angažmane za radio i TV u Poljskoj i u inozemstvu. Od 1982 –1990 snimao je za poljski državni radio u Varšavi preko 50 programa svirajući poljsku i Europsku glazbu uključujući skladatelje F. Poulenc, J. Ibert, G. Enescu, C. Debussy, P. Jardanyi, poljsku glazbu 19. i 20. stoljeća (I.F. Dobrzynski, T. Szeligowski, A. Tansman, A. Panufnik, Lutoslawski). Nastupao je na koncertima "u živo" za poljski državni radio u Varšavi i radio Classic KKGO u Los Angelesu.
Nastupao je na mnogim međunarodnim festivalima (Koday Festival u Kecskemetu, Chopin Festival u Antoninu, Chopin festival u Miamiu, Chopin festival u New Yorku, Mozart festival u Varšavi, Music festival u Middlesboroughu, festival u Varšavskim muzejima međunarodni festival u Douai (Francuska), međunarodni festival ponovno otkrivene i zaboravljene glazbe u Poljskoj, Lancut Music festival, međunarodni festival Autumn in Sandomierz. Njegovi nedavni angažmani uključuju glazbene festivale u Lvivu (Ukrajina) i u Hrvatskoj (Paško ljeto, Festival u Rovinju, Osorske večeri). Od 1991 do 1995 bio je umjetnički direktor međunarodnog festivala u Sandomierzu. Od 1994. je također zajedno s Teresom direktor međunarodnog festivala Zaboravljene i ponovno pronađene glazbe u Tarnowu.
TERESA KABAN, glasovir
Školovala se na Muzičkoj akademiji u Krakovu kod prof. L. Stefanski. Pohađala majstorske tečajeve kod profesora Mierzanow, R. Bakst i S. Askenase. Nastupala u svim većim poljskim gradovima uključujući seriju koncerata Chopina u Zelazowa Wola, Ostrogski Palace, Lazienki park u Varšavi, Lubin, Krakov, Katowice i dr.
Nastupala u više od 40 zemalja Europe, Sjeverne amerike, bliskog i dalekog istoka i to u prestižnim kazalištima i koncertnim dvoranama u Londonu (Wigmore hall, Barbican Centre, St. Martin-in-the Fields, St. John's Smith sq, Purcell Room), Prag (Bertramka), Los Angeles (Bing Theatre), Carnegie Hall i Lincon Centre u New Yorku, Salle de Gaveaux u Parizu. Kao solist i u duetu nastupala je na mnogim međunarodnim festivalima (Koday Festival u Kecskemetu, Chopin Festival u Antoninu, Chopin festival u Miamiu, Chopin festival u New Yorku, Mozart festival u Varšavi, Music festival u Middlesboroughu, međunarodni festival u Douai (Francuska), glazba i arhitektura u Lublinu, Music festival za radio i televiziju Lancut, Virtuozi u Lvivu, a u Hrvatskoj na manifestiacijama Paško ljeto, Rovinj festival i Osorske glazbene večeri. Redovito je pozvana da održi predavanja i majstorske tečajeve na sveučilištima i glazbenim konzervatorijima u Londonu, Los Angelesu, Reykiaviku, Catania (Sicilija), Presov, Kosice (Slovačka). Član je žirija na međunarodnim pijanističkim natjecanjima (Napulj, Agropoli, Tarnow...).
Kao solist i član komornih sastava snimala je za radio i Tv Poljske i u inozemstvu. Nastupala je i na koncertima koji su snimani "u živo" za radio i tv Poljske, Poljski državni radio u Varšavi, Poljska državna televizija u Varšavi, Radio Classics KKGO u Los Angelesu. Od 1991 do 1995 zajedno s Henrykom, Teresa je umjetnički direktor međunarodnog festivala u Sandomierzu. Od 1994. je direktor međunarodnog festivala Zaboravljene i ponovno pronađene glazbe u Tarnowu.
08.08.
SAŠA DEJANOVIĆ,
gitara – Hrvatska/Španjolska
Program:
Johann Sebastin Bach: FUGA BWV 1000
Fernando Sor: INTRODUCTION & VARIATIONES ON A MOZART´S THEME, Op.9
Antonio Ruiz Pipo: CANCÍON nº1
Johann Sebastin Bach: SUITE BWV 996
Manuel de Falla: HOMENAJE A DEBUSSY
CANCION DEL FUEGO FATUO
MOLINERO
A. Barrios- Mangore: CHORRO DA SAUDADE
UNA LIMOSNA POR AMOR DE DIOS
LA CATEDRAL
(Preludio-Andante solemne-Allegro)
Biografija:
SAŠA DEJANOVIĆ - gitara.
Rođen je 1965. u Banja Luci. Od djetinjstva se posvećuje klasičnoj gitari i počinje svoju naobrazbu u nižoj muzičkoj u rodnom gradu. 1974. nastavlja školovanje u srednjoj glazbenoj školi u Sarajevu te u Zagrebu kod prof. Istvana Römera. Upisuje studij gitare na Muzičkoj akademiji u Zagrebu kod prof. Darka Petrinjaka.
Osvojivši više značajnih nagrada prije dobi od devetnaest godina, 1986. postaje stipendist Fonda za mlade glazbenike Koncertne direkcije Zagreb, koji je utemeljen na inicijativu Ive Pogorlića, te se usavršava na "Academia Internazionale Superiore di Musica" u Italiji kod prof. Angela Gilardina. Studij završava u Engleskoj na "Royal College of Music" u Londonu.
Sudjelovao je na raznim festivalima i seminarima klasične gitare u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Grčkoj, Mađarskoj i Njemačkoj, radeći s profesorima D. Russelom, H. Käppelom, N. Smithom, R. Ausselom i W. Lendlom.
Nastupao je u značajnim koncertnim dvoranama, poput Philharmonie (Köln), Kursaal (Wiesbaden), Deutsche Oper am Rhein (Düsseldorf), Philharmonie (Karlsruhe), Bachsaal (Aschaffenburg), Vatroslav Lisinski, Hrvatski glazbeni zavod i Mimara (Zagreb), Jean Renoir (Pariz), Kitara (Sapporo), Real Coliseo (El Escorial), Teatro Monumental, Ateneo i C.C. de la Villa (Madrid), Caja Madrid (Aranjuez i Barcelona), Auditorio de Ferias (Valladolid), Auditorio "Alfredo Kraus" (Las Palmas de Gran Canaria), Teatro Colon y Teatro Nacional “Cervantes” (Buenos Aires) te u drugim dvoranama u Austriji, Češkoj, Italiji, Sjedinjenim Američkim Državama, Japanu, Norveškoj, Portugalu, Argentini, Uruguayu i Čileu dobivajući pohvalne kritike, naročito u španjolskom, njemačkom, francuskom, norveškom, japanskom i hrvatskom tisku. Kritičar u ilustriranom španjolskom glazbenom časopisu "Ritmo", nakon koncerta u C.C. de la Villa, svoj tekst naslovljava "Excelente intérprete", a poslije koncerta u Parizu u radio-emisiji klasične glazbe "Musique Courtoisie", kritičari ga nazivaju iznimnim gitaristom, nasljednikom Segovie i Yepesa.
Snimio je nekoliko CD–ova te veliki broj televizijskih i radio programa u Njemačkoj, Austriji, Španjolskoj i Hrvatskoj. U Kölnu je izašao i njegov najnoviji CD s transkripcijama za gitaru kompletnih djela za lutnju J.S. Bacha.
Trenutačno živi i radi u Madridu i Vrsaru gdje vec šestu godinu vodi gitarski festival “More i gitare”.
15.08.
ANITA MISHOUKOVA, violina - Rusija ODIL CHAKIROV, glasovir
Program:
L. van Beethoven: Sonata br. 8 u G-duru
Allegro assai
Tempo di menuetto, ma molto moderato e grazioso
Allegro vivace
B. Britten: Dva dijela iz Suite op. 6
J. Brahms: Sonata br. 3 u d-molu
Allegro
Adagio
Un poco presto e con sentimento
Presto agitato
ANITA MISHOUKOVA, violina - Rusija.
Rođena u glazbenoj obitelji u St. Petersbourgu. S orkestrom je prvi put nastupila sa 7 godina, a solo recital odsvirala sa 12 godina. Pohađala je specijalnu glazbenu školu za posebno talentirane učenike pri državnom konzervatoriju St. Petersbourg a diplomu je stekla 2003. godine na Curtis Institutu za glazbu u Philadelphiji, USA.
Studirala je s profesorima I. Schalmann, A. Aranovskaya, I. Ioff, V. Danchenko i K. Wegrzyn.
Pobjednica je i učesnica mnogih natjecanja: Čajkovski međunarodno natjecanje mladih, Kingsville međunarodno natjecanje, Mravinsky međunarodno natjecanje, Gdansk Mozart nagrada, Paganini međunarodno natjecanje, Britten violinsko natjecanje, Joachim violinsko natjecanje i mnogi drugi.
Mishoukova je učestvovala na nizu festivala kao što su Verbier Academy and Festival, Holland Music Sessions, Keshet Eilon, San Francisco International Summer Academy, Goslar Summer Academy and Festival, Sondershausen Summer Festival.
Nastupala je s dirigentima: D. Zinman, R. Norrington, Y.Temirkanov, S. Rattle, M. Rostroppovich, I. Solzetintsin, E. Mazolla, W. Sawallisch i mnogi drugi.
Majstorske tečajeve pohađala je kod A. Chumachenko, P. Zuckermann, I. Menuhin, Z. Bron, A. Manze, H. Krebbers, T. Varga, Y. Kless i mnogi drugi.
Primila je stipendiju od ruskog ministarstva kulture, Gartow fondacije, I. Menuhin Live Music Now, Jürgen Seelheim Foundation, Sinfonima Instrument Foundation.
Od 2005 usavršava se kod K. Wegrzyna na Hannover Musik Hochchule, Njemačka.
Surađuje s baroknim ansamblom „Il Vechio Castello“, koji djeluje od 2005. u Hanoveru. također usko surađuje s W. Marschnerom. Nastupa kao solist sa Loh-Orchester (Max Bruch Philharmonija)
U ljeto 2007 prva je izvela Enescovu Sonatu br. 3 (Dans le caractere populaire roumain) na Sphor Academy Hall (Freiburg).
U prosincu 2007 dobila je stipendiju od Royal Academy of Music za poslijediplomski studij.
ODIL CHAKIROV, glasovir;
Rrođen je 1963. godine u Dušanbeu, Tadžikistan. Od 1982 do 1987 godine studirao je na Moskovskom konzervatoriju "P.I. Čajkovski" kod prof. dr. S. Dorenskog. Nakon diplome 1987. završio je i aspiranturu na istom sveučilištu (1989). Tijekom studija nastupa solistički kao i s brojnim orketrima i s komornim sastavima diljem Europe i Azije. 1990. nastupa na "Glinka festivalu" u Berlinu. Iste godine osvaja treću nagradu na pijanističkom natjecanju "B. Smetana". U Hrvatskoj živi od 1995. Pedagoški djeluje te održava brojne koncerte u Hrvatskoj i u inozemstvu. Nastupa sam ali i sa mnogobrojnim izvođačima iz Hrvatske i drugih zemalja (Ukrajina, Rusija, Koreja, Italija, Francuska, Njemačka, Japan, SAD).
22.08.
SVEČANO ZATVARANJE
- klape i folklori
Ženska klapa "Teha", Cres
Ženska klapa „Teha“ iz Cresa osnovana je u veljači 1994. godine. Okuplja devet članica koje veže prijateljstvo i ljubav prema pjesmi. Glazbena voditeljica klape je prof. Mirjana Mikičić-Flego.
Ime Teha staro je hrvatsko ime preuzeto s Valunske ploče, jednog od najstarijih pisanih spomenika (11. st.) hrvatske kulturne baštine.
U svom repertoaru „Teha“ njeguje dalmatinske i primorske napjeve, duhovne pjesme i šansone, gospel, evergreene te obrade popularnih skladbi. Klapa od samog početka djelovanja sudjeluje na klapskim smotrama i festivalima gdje je u više navrata nagrađivana. Posebno su dragi uspjesi: prve nagrade stručnih sudova na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu (1999), Festivalu klapa u Senju (2000), na Međunarodnom festivalu zborova u Veroni (2001) te izdavanje nosača zvuka „Sve divojke creske“.
Osim nastupa u domovini, „Teha“ je ostvarila uspješna gostovanja u Italiji, Njemačkoj, Austriji i Sloveniji te gostovanja u emisijama HTV-a, Hrvatskog radija, Radio Steirmark i RAI 3.
Klapu „Teha“ čine:
prvi soprani: Ljiljana Filipas i Karmen Surdić Benvin
drugi soprani: Mirjana Mikičić-Flego, Nadija Kaštelan i Vesna Vlakančić Surdić
prvi alti: Nevia Peranović i Spomenka Sablić
drugi alti: Helena Salković i Irena Šintić.
Klapa "Grobnik"
Klapa Grobnik osnovana je 1997. godine. Kroz klapu je u 10 godina prošlo ukupno 25 pjevača i 4 voditelja.
U prvom sastavu Damir Keser pjevao je prvog tenora, Cvetan Pelčić i Veljko Franović pjevali su tenore, Stanislav Čargonja i Vladimir Peršić baritoni, Robert Zaharija, Mladen Kamenar i Duško Dopuđ basi.
Prvi nastup klape bio je u staklenoj čekaonici na autobusnoj stanici kod „Filona“ prilikom otvaranja nogostupa Čavle-Podrvanj. Na Dan Općine Čavle održan je prvi susret klapa u Kaštelu grada Grobnika i promocija klape. Nakon toga zaredali su nastupi: Mađarska, Gradišćanski Hrvati, Omiš… Stotine nastupa su iza klape, stotine proba, dogodovština, najviše lijepih. Prošli su cijelu Hrvatsku, bili u Mađarskoj, Poljskoj, Sloveniji, skoro na svim klapskim festivalima, na raznim drugim festivalima, nagrađivani, pohvaljivani, stekli puno prijatelja po cijeloj Hrvatskoj.
Do sad su klapu vodili Mladen Žmak, Jadran Matešin, Predrag Krečar, a danas Valter Milavec.
Važniji nastupi na festivalima u Omišu, Senju, MIK-u, Grobničkoj skali, Festivalu dalmatinske pisme u Kaštelima, gdje su lani bili dobitinici treće nagrade stručnog žirija za izvođenje pjesme “The Lion’s sleep’s to night”, međunarodnom festivalu kulture u Poljskoj, Mađarskoj, Sloveniji.
Dobitnici su nagrade Primorskog radija za najizvođeniju pjesmu 2006. godine “Niš ni boje od palente konpirice”, prve nagrade stručnog žirija MIK-a zajedno sa klapom Mareta i Majom Blagdan, i prve nagrade publike na Grobničkoj skali 2005.
Klapa je organizator najvećeg susreta klapa u Primorsko-goranskoj županiji, u kaštelu Grada Grobnika. Lani je na susretu bilo 29 klapa iz cijele Hrvatske.
Izdali su nosač zvuka pod nazivom: „Tu je jubav moja“.
Sadašnji sastav klape:
Dražen Fućak 1. tenor
Damir Keser 2. tenor
Marino Peloza 2. tenor
John Ban bariton
Franjo Čargonja bariton
Ener Ban bariton
Alen Zoretić bas
Darko Cerniar bas
Robert Zaharija bas
Umjetnički voditelj: Valter Milavec
Folklorno društvo "Studenac" Nerezine
"Studenac" Nerezine, postoji već 50 godina s tim da je u svom radu imalo više prekida. Sadašnja grupa djeluje konstantno zadnjih 10 godina. Nastupali su diljem Hrvatske, a zapažene nastupe imali su i u inozemstvu: Italiji, Njemačkoj i Mađarskoj. Cilje je grupe okupljenje mladeži i rad na očuvanju starinskih nerezinskih običaja, plesova i pjesama, te obnavljanje nerezinske stare narodne nošnje. Započeo je i rad sa djecom, a sve u interesu očuvanja povijesne baštine i bolje turističke promidžbe.
-
-
Meteo Cres
-
Linkovi