-
-
Skup o novom konceptu gospodarenja otpadom
08.03.2012.Realizacija izgradnje Županijskog centra za gospodarenje otpadom "Mariščina" u punom je zamahu. Kako bi se postigli visoko zacrtani ciljevi, prema kojima če se u Centar dovoziti samo onaj dio otpada koji se ne može ili ne isplati izdvojiti na mjestu nastanka, potrebno je osigurati razumijevanje novog koncepta gospodarenja otpadom u Primorsko-goranskoj županiji i aktivno sudjelovanje svih subjekata, a posebno građana.
S tim ciljem tvrtka "Ekoplus" (osnovana sa zadatkom da koncipira, pripremi i izgradi te upravlja novim integralnim sustavom gospodarenja otpadom na području cijele Primorsko-goranske županije) provodi projekt "Odnosi s javnošču za projekt: Županijski centar za gospodarenje otpadom Mariščina u Primorsko–goranskoj županiji" koji se financira kroz pretpristupni program IPA. "Ekoplus" planira održati šest panel-diskusija na kojima bi se sagledala problematika gospodarenja otpadom: pet na lokacijama pretovarnih stanica, a jednu u Gradu Rijeci. Na tim skupovima, a do sada su održani u Rijeci i Novom Vinodolskom, kao pozivni predavači sudjeluju predstavnici Županije, gradskih i opčinskih uprava, komunalnih poduzeča, nevladinih organizacija, stručnjaci, predstavnici medija i svi ostali zainteresirani, a prvenstveno građani.
U Gradu Cresu panel-diskusija održana je 7. ožujka u 12 sati u Gradskoj viječnici. Uvodno su se skupu obratili gradonačelnik Cresa Kristijan Jurjako i zamjenica gradonačelnika Malog Lošinja Ana Kučič, te tehnički rukovoditelj komunalnog društva "Vodovod i čistoča Cres-Mali Lošinj" Patris Salkovič.
Predsjednik Uprave "Ekoplusa" Dušan Ščulac održao je prezentaciju o integralnom sustavu gospodarenja otpadom u Primorsko-goranskoj županiji koja obuhvača 8000 km četvornih i gotovo 300.000 stanovnika. Do sada je pripremljena cjelokupna dokumentacija do idejnog projekta te dovršena kandidatura na pretpristupni program IPA, te je Europska unija prihvatila sufinanciranje 40% projekta ukupno vrijednog 40 milijuna eura. Izabran je izvođač radova (jedna grčka firma u konzorciju sa GP "Krk") te je izgrađena infrastruktura do Mariščine. Slijedi ishodovanje građevinske dozvole i početak gradnje, a cijeli sustav trebao bi biti dovršen do kraja 2014. godine. Bio bi to prvi takav centar u Hrvatskoj, sustav koji može riješiti problem zbrinjavanja otpada u našoj županiji za nekoliko narednih generacija, rekao je Ščulac.
Konzultant na projektu dr. Viktor Simončič govorio je o praksi upravljanja otpadom u europskim zemljama. Zbog međunarodnog "pritiska" ali i zbog nas samih, trebamo uvesti ovakav sustav iako če viši standard donijeti i više troškove, rekao je dr. Simončič.
Tehnički direktor "Ekoplusa" Edo Čandrlič predstavio je temeljne tehničke značajke integralnog sustava gospodarenja otpadom od primarne selekcije, preko reciklažnih dvorišta i pretovarnih stanica, do sustava transporta i samog centralnog odlagališta na Mariščini.
Uslijedila je rasprava tijekom koje je predstavljeni sustav gospodarenja otpadom nazvan ",impresivnim",, ali i iznesena mišljenja prema kojima nije fer (za Cresane) ni isplativo (za Lošinjane) da se sav otpad s Lošinja prevozi na cresko odlagalište (buduču pretovarnu stanicu) Pržiči. Čelni ljudi "Ekoplusa" obrazložili su da je ovako zamišljen sustav pokriven i financijski i tehnički, a da se za neka druga rješenja treba provesti rasprava i riješiti pitanje financiranja.
Turistički djelatnici apelirali su da se Pržiči več sada zaštite od pogleda s ceste, te da se promijeni Odluka o odvozu smeča prema kojoj se naknada plača po površini, a ne količini stvorenog otpada. Ukazano je i na problem loših navika s odlaganjem otpada i potrebe ekološkog osvješčivanja građana, zbog čega bi trebalo provesti više ovakvih skupova.
Kako bi se s edukacijom započelo od najmanjih, tijekom jutra je u Osnovnoj školi održana eko-radionica za učenike četvrtog razreda nazvana "O kao otpad". Pod vodstvom edukatora iz riječkog Društva Naša djeca i Ekoplusa mališani su se upoznali sa suvremenim načinima gospodarenja otpadom. U drugom dijelu učenici su izrađivali razne predmete od otpadaka kako bi naučili da oni mogu biti dragocjena sirovina. Svi su učenici za uspomenu dobili kemijske olovke sa znakom Ekoplusa i ŽCGO Mariščina, te je dogovoreno da če radovi - eko uradci i iz ove radionice biti izloženi u povodu Dana planeta Zemlje u Rijeci.
Više informacija o Županijskom centru za gospodarenje otpadom "Mariščina" možete pročitati ovdje. , http://mariscina.eu/mariscina.php
-
-
Meteo Cres
-
Linkovi